סדנאות לניהול תקציב ביתי

אפשר להחזיר את השליטה לידיים
מינוס אינו גזרה משמיים.
אנחנו יכולים לשלוט במינוס, אנחנו יכולים לצמצם את המינוס ולחיות בלעדיו
צריך רק לרצות. להחליט. ללמוד. לבצע ולהתמיד

בסדנא הכוללת 10 מפגשים, 4 קבוצתיים ו6 אישיים גם את/ה יכול/ה ללמוד כיצד להחזיר את השליטה על הכסף, ולדאוג לכך שכל שקל יגיע בדיוק לאן שאתה רוצה.

 

כתבה שפורסמה בעיתון הצבי ובאתר עיריית ערד

סדנא לניהול התקציב הביתי ביוזמת המחלקה לשירותים חברתיים

לפני כחודש וחצי נפתח המחזור החמישי של סדנא לניהול תקציב ביתי באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים בעיריית ערד. הסדנא כוללת 4 מפגשים קבוצתיים ו-6 מפגשים אישים בהנחייתה המקצועית והמסורה של דר' שרית עוקד – מובילה להצלחה. המענה האישי בשילוב המפגשים הקבוצתיים מקנה למשתתפים תחושת שייכות לקבוצה ומסייע להפנמת הידע והכלים בצורה יסודית ומקיפה. בסדנא נלמדו מושגי יסוד בהתנהלות כספית, כסף ורגש ומה שבינהם, מהו מאזן משפחתי ועוד. בנוסף לידע התיאורטי המשתתפים בנו מאזן תקציב משפחתי המותאם להם ולמדו כיצד לשלוט בכסף, תוך שמירה על גבולות ובקרה. הם, למדו כיצד להתמודד מול מבצעים מפתים, לקרוא תדפיסי בנק, להתנהל עם כרטיס אשראי. למדו על משמעות כניסה לחובות והלוואות, וקיבלו טיפים חשובים לחסכון בהתנהלות הכלכלית. במטרה שכל משתתף יצא לדרך חדשה מותאמת אישית ושהוא יתמיד בה לאורך זמן. המוטו בסדנא הוא שאין נכון או לא נכון, יש מתאים/לא מתאים לי ולמשפחתי. 

כיצד יוצאים מהמשבר להצלחה?

הכלי המרכזי שניתן בסדנא הוא להסתכל על התא המשפחתי כאל סוג של עסק כלכלי, שבו ההורים הם המנהלים והמחליטים ויתר בני הבית הם השותפים. כל ארגון ובכלל זה משפחה צריכים להגדיר את התקציב שלהם.

התקציב מאפשר לנו לנהל את הכסף ולא נותן לכסף לנהל אותנו. בעזרת התקציב בונים מסגרת של הכנסות והוצאות, תוך קביעת סדרי עדיפויות, ומאפשר לנו להחליט לאן ילך הכסף ובעיקר לאן לא.

המשתתפים בסדנא קיבלו כלים כיצד לנהל תקציב חודשי תוך ביצוע בקרה שבועית. התאמת התקציב לאירועים משתנים, ושינוי בדפוסי חשיבה והקניית הרגלים חדשים. שינויים אלה יוצרים תהליכים משמעותיים המשפיעים גם על יתר תחומי החיים – התהליך מחייב התמודדות עם הצבת סדרי עדיפויות, קבלת החלטות ומאפשר יצירת שיח בונה ונבון במשפחה.

המשתתפים נרתמו לתהליך והפגינו מחויבות ורצינות. כמובן שהסדנא הינה רק תחילתו של מסע ארוך שאמור להפוך לאורח חיים. לדברי ע' משתתפת בסדנא ''הסדנא אפשרה לי להסתכל בראייה רחבה יותר ונתנה לי כלים להתמודד עם המצב ולהגיע לאיזון תקציבי''. ח' החלה ליישם את הידע שרכשה במהלך הלמידה לדבריה ,בעבר לא ידעה על מה שילמה  ובחינה מחדש של כל התשלומים שיורדים מחשבונה גרמה לה לבטל חיובים למיניהם שאין בהם צורך. היא החלה להשתמש בדברים הקיימים בבית ולדבריה, ''רצון, אמונה ופעולה יובילו לשינוי ויאפשרו לה לצאת מהמצב הקשה שאליו הגיעה''. 

הזוג א' סיפרו ''שהמידע שקיבלו בסדנא נטע בהם את הביטחון לנהל משא ומתן אל מול מנהל הבנק ,כי ידע זה כח ''. ט' הדגישה כי המפגשים האישיים מאוד חשובים והשילוב של המפגשים הקבוצתיים והאישיים מאפשר את יישום הידע ועשייה בפועל''. הזוג ג' ''ממליצים להיות כל הזמן עם יד על הדופק. ההשתתפות בסדנא פוקחת עיניים ומאירה בפנינו התנהלות נבונה ונכונה. מי שנכנס לתהליך ברצינות, נהנה מליווי מקצועי ורציני המוביל לדרך חדשה, כך שכל צעד קטן בתהליך מוביל להישג גדול בהתנהלות הכלכלית''.

אנו, במחלקה לשירותים חברתיים מאמינים שניתן להצליח לצאת ממשברים גם קשים, על ידי הדרכה נכונה ורצון של המשתתף להצליח. מתוך אמונה זו אנו עומדים לפתוח סדנא נוספת לאחר החג, לפרטים יש לפנות לרובי אייזקס - מרכז עוצמה.

כתבה : רובי אייזיקס מחלקה לשרותים חברתיי.

(פורסם בתאריך 11.05.16)

סדנא לניהול התקציב הביתי