שימור לקוחות

לקוחות

אחד התנאים הבסיסיים להצלחת העסק הוא שיהיו לו לקוחות. ללא לקוחות, העסק אינו עסק.

שאלת המפתח בכל עסק, כיצד מוצאים את הלקוחות.
בטיפ זה לא נעסוק בשיווק ובמכירות. אני יוצאת מתוך הנחה שאם העסק עובד כבר תקופה מסויימת, הרי לעסק כבר יש לקוחות, לקוחות שכבר התנסו ברכישת המוצר או השירות של העסק.

לקוח חוזר

האנרגיה שאנו צריכים להשקיע במכירה חוזרת ללקוח שכבר רכש מאיתנו מוצר היא כעשירית מהאנרגיה שעלינו להשקיע בכדי להגיע ללקוח קיים, יתרה מכך, הסיכוי שלקוח ותיק ירכוש מוצר שלנו גבוה פי שנים מלקוח חדש. לכן אנו צריכים להשקיע את האנרגיה בחשיבה כיצד לגרום ללקוח להישאר לקוח נאמן שלנו.

לקוח מרוצה

התנאי הבסיסי הוא שהלקוח צריך להיות מרוצה מהמוצר או מהשירות. הרי לקוח שאינו מרוצה לא יחזור אלינו, יתרה מכך הוא גם יגרום לנו נזק.
בכדי לגרום ללקוח להיות מרוצה עלינו להתאים את המוצר לרצון הלקוח, ליכולותיו הכספיות, ולצרכיו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי הקשבה ללקוח, וקריאת שפת הגוף שלו, בחינת צרכיו ויכולותיו.

תמורה טובה

שנית הלקוח רוצה לקבל תמורה טובה עבור כספו, לקבל ערך מוסף מהרכישה ולהרגיש שהיה לו כדאי לרכוש מאיתנו את המוצר או את השירות. בכל עסק ישנם מאפיינים שונים, אך תמיד אנו יכולים להפתיע את הלקוח במשהו שהוא לא ציפה לו, לדוגמא לקוח של חנות פרחים שקונה זר, מקבל במתנה בלון או ברכה.

שמירת קשר

שלישית, בכדי לשמור על הלקוח עלינו להיות בקשר איתו, בכדי להיות בקשר אנו צריכים לקבל מהלקוח נתונים אישיים כגון מספר טלפון, כתובת מייל. אבל עלינו להיזהר, היות ולא כל הלקוחות אוהבים לקבל מיילים פרסומיים או הודעות טקסט שונות. ולכן עלינו לבחור בקפידה את ההודעות אותן אנו שולחים. לשלוח את ההודעות בשעות הבוקר בלבד, כך שגם אם ההודעה מתעכבת היא תגיע בשעה סבירה ולא באמצע הלילה. להשתדל להתאים את ההודעה ללקוח, כך שאם הלקוח רכש מאיתנו שירות או מוצר מסויים, להציע ללקוח מוצרים דומים או משלימים.

הפתעות

רביעית, להפתיע את הלקוח החבר במועדון הלקוחות במוצרים שמתאימים לו, ונחזור לדוגמת חנות הפרחים, להציע ללקוח את הפרחים שהוא אוהב, או לשלוח לו פרח ביום ההולדת שלו, שירות אישי המתאים ללקוח משמר את הלקוח לאורך זמן.

ולא לשכוח עליה של 10% בשימור הלקוחות יכולה להגדיל את הכנסות העסק ביותר מ50%.

בהצלחה
שרית

לקבלת טיפים

שימור לקוחות